widepic links1

 

We recommend that you take a look at the list below to get more inspiration.

About Labyrinths & Mazes:
Caerdroia, the mazes and labyrinths research group, www.labyrinthos.net
Adrian Fisher Maze Designer, www.mazemaker.com
Kalvehave Labyrintpark, www.labyrintpark.dk
Samsø Labyrinten, www.samsolabyrinten.com


Scroll down and see more links:

Attractions and Experiences in the Silkeborg area:
Himmelbjerget, www.himmelbjerget.dk
AQUA park, www.ferskvandscentret.dk/aqua
Hjejlen, tur-bådene på Silkeborg-søerne, www.hjejlen.com
Gi´den gas Palads, www.gaspalads.dk
Bilernes Hus, www.bilerneshus.dk
Silkeborg Rovfugleshow, www.silkeborg-rovfugleshow.dk
Fort Østerlund, www.fort-oesterlund.dk
Jysk Automobilmuseum, www.jyskautomobilmuseum.dk
Søndergaards Have, www.sondergaardshave.dk
Bio Silkeborg, www.biosilkeborg.dk
Bowl & Fun, Silkeborg, www.bowlnfun.dk
Blicheregnens Museum, www.blicheregnensmuseum.dk
Papirmuseet Bikuben, www.papirmuseet.dk
Silkeborg Bunker Museum, www.silkeborgbunkermuseum.dk
Museum Jorn, www.museumjorn.dk
Silkeborg Museum (Tollund-manden), www.silkeborgmuseum.dk
Veteranbanen Bryrup-Vrads, www.veteranbanen.dk
Klatremasten i Ry, www.klatremast.dk

Canoe Rental:

Slusekioskens Kanoudlejning, www.kano4you.dk
Ry Kanofart, www.kanoferie.dk
Søhøjlandets Kanoudlejning, www.kanoudlejningsilkeborg.dk
Trust Camping, www.dk-camp.dk/trust

Opdag Jylland (Discover Jutland):
Read here about the attraction coorporation "Opdag Jylland": www.opdagjylland.dk
or click directly on the attraction's own website:
Børglum Kloster
MuseumsCenter Hanstholm
Nordjyllands Historiske Museum
Forsvars- og Garnisons-museum
Limfjordsmuseet
Feriecenter Øster Hurup
Lille Vildmose Centret
Thingbæk Kalkminer
JyllandsAkvariet
Mariager Saltcenter
Struer Museum
Gasmuseet
Verdenskortet
Daugbjerg Kalkgruber
Graceland Randers
Modelbane Europa
Energimuseet
Hjejlen
Aqua
KunstCentret Silkeborg Bad
Labyrinthia
Baboon City
Jyllands Park Zoo
Danmarks Industrimuseum
Fængslet
VejleMuseerne

 


Camping:

Birkhede Camping, www.birkhede.dk
Askehøj Camping, www.askehoj.dk
Bryrup Camping, www.bryrupcamping.dk
Bøllingsø Camping, www.bollingso-camping.dk
Gudenåens Camping Silkeborg (Indelukket), www.gudenaaenscamping.dk
Hesselhus Camping, www.dcu.dk
Holmens Camping, www.holmens-camping.dk
Resenbro Camping, www.resenbrocamping.dk
Sejs Bakker Camping, www.sejs-bakker-camping.dk
Silkeborg Sø-camping, www.seacamp.dk
Skanderborg Sø Camping, www.campingskanderborg.dk
Skyttehusets Camping, www.skyttehusetscamping.dk
TopCamp Terrassen, www.terrassen.dk
Trust Camping, www.dk-camp.dk/trust
Velling-Koller Camping & Restaurant, www.velling-koller.dk
Vestbirk Camping, www.vestbirk.dk
Hjarbæk Fjord Camping, www.hjarbaek.dk



link netcamping
Netcamping.dk,
Sunnycamp holidays camping, www.sunnycamp.dk


Holiday Houses:

link himmelbjerghytten

Himmelbjerghytten.dk - Hytten er beliggende i det naturskønne, midtjyske søhøjland mellem Silkeborg og Ry
Cofman.com - Feriehus i Danmark 8.800 Feriehuse klar til online booking 
DanCenter, www.dancenter.dk
DanSommer, www.dansommer.dk
Ferieboliger, www.ferieboliger.dk
Feriehus reservasjon (norsk): www.dansommer.no


link sologstrand

Summer House Rental
 Summer houses in Denmark in all price classes. Search and book online. www.sologstrand.dk
NetFerie, et familiedrevet udlejningsbureau, www.netferie.dk

Hotels/Holiday Resorts:

Dayz Resorts, www.dayz.dk
Hotel Blicher Ry, www.hotelblicher.dk
Knudhule Badehotel, www.knudhule.dk
Danland, www.danland.dk

Inns:

Svostrup Kro, www.svostrup-kro.dk
Låsby Kro, www.laasby-kro.dk
Kongensbro Kro, www.kongensbro-kro.dk
Nørre Vissing Kro, www.nr-vissing-kro.dk

Restaurants:

Velling-Koller Camping & Restaurant, www.velling-koller.dk
Ristaurante Da Angelo, www.daangelo.myfc.dk

Hostels:

Silkeborg Vandrerhjem, www.danhostel.dk/silkeborg

School Camps:
Lejrskole folder, click here

Tourist Offices:

Silkeborg Turistbureau, www.silkeborg.com
Ry Turistbureau, www.visitskanderborg.dk
Viborg Turistbureau, www.visitviborg.dk

Coaching / Lectures:

Er mænd fra Mars og Kvinder fra Venus? bestil svaret på:www.foredragsforum.dk

Event Partners:

Event Destination Skanderborg, www.visitskanderborg.dk

Offbeat Partners:


Offbeat-Denmark, www.offbeat-denmark.com

Miscellaneous:

Sjov for børn, www.sjovforborn.dk
Anmeldelser af kulturprodukter og ydelser, www.geekculture.dk

 

 

 

Labyrinthia

Gl. Ryvej 2, Rodelund

Silkeborg Syd

DK-8653 Them

Tel.: (+45) 86 84 99 44

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


 

googlemaps linkheader appstore linkheader googleplay linkheader traveladviser linkheader offbeat linkheader youtube linkheader facebook linkheader


 See the Ministry of Food, Agriculture and Fisheries Smiley-Reports